Idag beslutar kommunfullmäktige om en ny policy om avsättning till och användning av kommunens reserver. Orsaken är en lagändring som ger kommunerna större flexibilitet i användningen av sina sparade pengar.
Grundprincipen är fortfarande god ekonomisk hushållning men regeringen har lyssnat till kommunernas önskan om mer flexibilitet i användningen av pengar från tidigare överskott. Regeringen skriver: ”Det är positivt om kommuner och regioner inom lagens ramar själva får besluta när och hur medel från resultatreserven får användas.”
Det betyder att Lidingös reserverade medel kan användas till vissa av kommunens planerade kostnader, till oförutsedda utgiftsökningar eller inkomstbortfall. Kostnader när en verksamhet behöver omorganiseras skulle kunna täckas av reserven, t ex när Lidingö nu inför en resursskola och avvecklar Ledvik.
Till Liberalernas stora förvåning väljer Moderaterna, Lidingöpartiet och Sverigedemokraterna att säga nej till att Lidingö själv får bestämma mer om stadens egna, sparade pengar. I stället väljer majoriteten att hålla fast vid de gamla, strikta reglerna och därmed helt i onödan bakbinda fullmäktiges möjlighet att använda de sparade medlen.
Moderaterna brukar gå i främsta ledet för det kommunala självstyret och gärna kritisera regeringar som på olika sätt vill begränsa självstyret. När nu regeringen gör tvärtom och ger ökat självstyre säger samma Moderater nej tack.
Vad ligger bakom Moderaternas ovilja att öka självbestämmandet över de egna reserverade pengarna?
Samma motiv som vid förra årets hårda besparingar och ovilja att använda de pengar som fanns och som kunde stoppat besparingarna 2024: mer skattesänkningar till priset av mindre verksamhet. Om politiken hindras att använda reserverade skattemedel, blir besparingar i verksamheterna lättare att motivera och nya möjligheter skapas för skattesänkningar.
Liberalerna vill mer och säger ja till att våra skattemedel används till verksamhet och service till Lidingöborna. Vi säger nej till att lägga pengar på hög. Och vi säger ja tack till ökad frihet och rätt att själva bestämma över egna medel. Det borde majoriteten också göra och snarast ändra förslaget till ny policy!
Mats Jonsson, (L) ordförande Lidingöliberalerna och ersättare i kommunfullmäktige
Erik Öberg, (L) ledamot kommunfullmäktige
Göran Tegnér, (L) ledamot kommunfullmäktige
Martin Norrby, (L) ledamot kommunfullmäktige
Bertil Östberg, (L) ledamot kommunfullmäktige
Maria Wall Petrini, (L) ersättare kommunfullmäktige