Kai Abrahamsson 80 år – Lidingöbor firar hans milstolpar i levnadsloppet 

Sport13 mars 2025 kl 03.124

Lidingövallen fylldes av vänner, idrottare och beundrare under lördagen när Kai Abrahamsson firade sin 80-årsdag. Från hela Stockholm, Sverige och Europa slöt individer upp för att hylla en av Lidingö-idrottens mest betydelsefulla profiler. Som ledare och tränare inom medeldistanslöpning i mer än 50 år har Kai varit en drivande kraft i att forma och utveckla både individer och den svenska löparkulturen.

Att fortlöpa genom hela livet
Kai är, och har varit genom sin gärning som tränare och ledare, en förespråkare för löpning som livslång passion – något man gör för att må bra, hitta gemenskap och utmana sig själv. Genom sitt engagemang har han även visat att idrotten kan skapa bestående värden genom livet, bortom medaljer och resultatlistor.

En visionär i ledarskap
Under sin långa karriär har Kai Abrahamsson varit mer än en tränare – han har varit en mentor, en förebild och en samlande kraft. Hans engagemang har format otaliga idrottares resor, och hans inflytande sträcker sig långt utanför Lidingö. Det var därför ingen överraskning att så många samlades på Lidingövallen för att fira honom – och det han står för.

Löpning som livskraft
Att springa handlar inte bara om fysiska prestationer, utan också om mental styrka och glädje. För Kai har löpning aldrig handlat om att räkna kilometer eller sekunder. Istället har han betonat betydelsen av gemenskap och glädje i varje steg. Hans filosofi har inspirerat generationer av löpare, från nybörjare till elit, att se löpning som en källa till livskraft, snarare än som ett sätt att tömma energidepåerna.

Firandet av Kai Abrahamssons 80-årsdag blev därmed en påminnelse om hur stor inverkan en enskild person kan ha på en idrott, ett samhälle och människorna omkring sig. Hans insatser är en del av Lidingös idrottsarv, och hans passion för löpning fortsätter att inspirera. Milsten för milsten i levnadsloppet, visar Kai, är det inte tiden som räknas – utan glädjen och gemenskap vi finner längs vägen. Och få har visat oss den vägen lika väl som han.

Stort grattis, Kai, och tack för din insats för ett samhälle i rörelse!

Kommentarer

  1. Fantastiskt fint hyllande av en av stockholmidrottens absolut finaste – och mest framgångsrika- tränare och ledare. Och vilken fin grupp av tidigare adepter! Gratulerar på födelsedagen Kai!

  2. Bästa Kai, en riktig förebild och en idrottsledare att se upp till! Så glad att du blev ordentligt firad!

  3. När det goda samhället sjunger en hyllningssång för en viktig ledare och hans fina gärning vill jag stämma in. Hurra hurra hurra hurra för Kai.

  4. Hipp hurra, Kai! Vilken kulturbärare för idrotten på Lidingö – särskilt i en sport som är så väl förknippad med vår stad som just löpningen!

Kommentera

Ange korrekt namn. Kommentarer granskas innan de publiceras.

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *